Warto podkreślić, że szkoleniowcami podczas wydarzenia byli nauczyciele naszej szkoły, którzy w czerwcu 2024 roku brali udział w warsztatach dla liderów programu, a byli to: pani Edyta Dyś, pani Iwona Szydełko, pani Ewa Kaźmierczak, pan Tomasz Piotrowski i pan Tomasz Niemier.
Geneza i cel projektu:
PLAY International jest organizacją pozarządową, która od 1999 roku prowadzi działania na rzecz edukacji i zmian społecznych. Obecnie działa w ponad 20 krajach, realizując misje humanitarne i edukacyjne w takich krajach jak Kosowo, Afganistan, Burundi, Haiti czy Senegal. Główną misją PLAY International jest integracja społeczeństwa poprzez promowanie sportu jako sposobu rozwiązywania problemów społecznych.
Od początku wojny w Ukrainie, ponad 130 000 ukraińskich dzieci zostało zapisanych do polskich szkół (https://ceo.org.pl/, kwiecień, 2024 r.). Nauczyciele zgłaszają trudności związane z adaptacją ukraińskich dzieci do nowych warunków szkolnych. To właśnie dlatego organizacje V4Sport i Sport for All Suceava (AJSPT) skontaktowały się z PLAY International, aby kontynuować współpracę na rzecz ukraińskich uchodźców.
Organizacje V4Sport, AJSPT i PLAY International połączyły siły wierząc, że sport jest uniwersalnym językiem, który pomaga przezwyciężyć bariery adaptacyjne. Celem projektu Together Through Sport jest wsparcie nauczycieli i trenerów, którzy pracują z grupami zróżnicowanymi kulturowo, a także podnoszenie świadomości poprzez wyposażenie ich w narzędzia pomocne przy przyjmowaniu ukraińskich dzieci do szkół i klubów.
V4Sport, AJSPT i PLAY International będą wspierać nauczycieli i trenerów poprzez współtworzenie gier i zabaw mających na celu integrację społeczną uczniów. Niniejszy przewodnik jest częścią ruchu łączącego świat sportu, edukacji i integracji, a jego celem jest zapewnienie nauczycielom, edukatorom sportowym i liderom klubów
narzędzi potrzebnych do przyjęcia uchodźców.