Propozycje ćwiczeń logopedycznych:

Ćwiczenia pionizujące język- gimnastyka dla języka.

Mowa ma ogromny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka.

Rozwój mowy jest ściśle powiązany z rozwojem myślenia

i od najwcześniejszego okresu życia z działaniem.

Prawidłowa wymowa opiera się na prawidłowym funkcjonowaniu

aparatu słuchowego, oddechowego i artykulacyjnego.

Ogromne znaczenie odgrywają tu ćwiczenia, ćwiczenia w formie zabawy, podczas których dzieci w luźnej formie wykonują ćwiczenia artykulacyjno - oddechowo - fonacyjne.

Zabawy te dostarczają dzieciom wiele radości i mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju ich mowy.

1. Wesoły konik - kląskanie (ważne jest aby buzia była otwarta)

2. Samochód na parkingu -  język udaje, że jest samochodem, który może zaparkować tylko w jednym specjalnym miejscu: na wałku dziąsłowym. (Jeśli dziecko nie może trafić językiem na wałek dziąsłowy, to wskazujemy dotykając palcem, tłumaczymy, że na górce, za górnymi ząbkami. Ważne aby buzia była otwarta)

3. Ciekawski język - język chce dotknąć do nosa, dotyka górnej wargi i górnych zębów, naprzemiennie, następnie zagląda do gardła (kilkakrotnie powtarzamy to ćwiczenie)

4. Liczenie górnych ząbków - czubek języka dotyka po kolei wszystkich ząbków na górze (ważne aby buzia była otwarta)

5. Muchomorek rysujemy kropki czubkiem języka na podniebieniu

6. Śrubokręt - język jest śrubokrętem, który wkręca śrubkę do sufitu w buzi

7. Język alpinista - język wspina się coraz wyżej- od górnych ząbków w kierunku gardła

8. Schody - pierwszy schodek jest tuż za zębami, drugi na wałku dziąsłowym, trzeci na podniebieniu

9. Pędzelek - język maluje sufit w buzi (podniebienie)

10. Piłka - język udaje piłkę, odbija się od podłogi i od sufitu (od dna jamy ustnej i od podniebienia)

11. Łopatka - wyjmujemy język z buzi starając się aby kształtem przypominał łopatkę, podnosimy jego brzegi, w środku tworzy się zagłębienie

12. Młotek - szybkie uderzanie czubkiem języka w wałek dziąsłowy- buzia otwarta (język udaje młotek, który wbija gwoździa).

Ćwiczenia pionizujące język - smaczna gimnastyka dla języka

1. Przytrzymywanie czubkiem języka na wałku dziąsłowym, ssanie np. cukierka pudrowego, posypki do ciasta itp. (buzia otwarta)

2. Odklejanie czubkiem języka z wałka dziąsłowego np.: chrupka, opłatka, wafelka, czekolady

3. Lizanie loda, lizaka tak aby język przemieszczał się z dołu do góry, natomiast lizak ma być nieruchomo

4. Oblizywanie talerzyka np.: smarujemy talerzyk nutellą, miodem itp., dziecko ma oblizać talerzyk kierując językiem z dołu do góry

5. Oblizywanie górnej wargi - smarujemy górną wargę np.: nutellą, dżemem, miodem, jogurtem, zadaniem dziecka jest dokładne oblizanie górnej wargi.

Karolina Borowiecka; Logopeda