8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ŚNIADANIE DAJE MOC, pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka.

W tym roku ze względu na uroczystość nadania imienia naszej szkole, obchodziliśmy ten dzień 14 listopada. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z 12 zasadami zdrowego żywienia opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka,  Nowo nabyta wiedza została wcielona w życie, przy  przygotowywaniu zdrowego śniadania w szkole przez wszystkie klasy. We wspólnym działaniu połączyły się oddziały przedszkolne 5 i 6 latki, klasy I-III, uczniowie klas starszych, rodzice, a nawet dziadkowie.

Szkolna akcja Śniadanie Daje Moc została dodatkowo uświetniona przez wspólne spotkanie, na którym  uczniowie klasy 3a zaprezentowali przedstawienie pt. „Na straganie”.  Zagadki dla wszystkich uczestników przygotowały wraz z wychowawczynią Panią Dorotą Szefner pierwszaki z kl. 1e Oprawę muzyczną zapewniła Pani Marta Krumin. Informacje dotyczące Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania przekazali uczniowie kl.4b oraz kl.5a. Przy przygotowaniu śniadania przez dzieci młodsze swoją pomocą służyli uczniowie z kl. 4a oraz kl. 4c. Działaniami klas starszych koordynowała wychowawczyni kl. 4a Pani Maria Niemiec.

W ramach promocji zdrowego odżywiania uczniowie poczęstowali pracowników szkoły kolorowymi i smacznymi kanapkami.

      

Mamy nadzieję, że nowo nabyta wiedza dotycząca zdrowego jedzenia, jak również praktyczne jej zastosowanie przełoży się na wykształcenie w dzieciach zdrowych nawyków żywieniowych, co w przyszłości bezpośrednio przełoży się na jakość i długość ich życia.

Śniadanie naprawdę daje nam moc. Dziecko po zjedzeniu zdrowego śniadania ma zarówno siłę, jak i ochotę na poznawanie świata. W szkole nie czuje głodu, więc nie ma ochoty na słodycze stanowiące  jedynie „puste kalorie”. Zdrowe, naturalne jedzenie, w przeciwieństwie do jedzenia przetworzonego zapewnia wiele niezbędnych składników odżywczych, koniecznych dla zdrowego rozwoju i wzrostu dzieci, a ponadto daje uczucie sytości na dłużej, dodatkowo chroniąc przed rozwojem nadwagi. Mając na uwadze, jak istotny wpływ ma prawidłowa dieta na funkcjonowanie dziecka w szkole, nauczyciele będą wspierać Państwa starania o zapewnienie dzieciom pożywnego śniadania zachęcając do zdrowego jedzenia. Razem, na pewno uda nam się zadbać, aby dzieci były zdrowe, radosne i szczęśliwe.

Szkolny koordynator akcji – Urszula Kalinowska – wychowawczyni klasy 3a