Ostatni sobotni dzień kalendarzowego lata  postanowiliśmy spędzić  biorąc udział w plenerowym wydarzeniu. W centrum miasta, w zaciszu Parku Juliusza Słowackiego odbyła się druga tura międzypokoleniowej gry poprzedzającej pracę nad nowym spektaklem Teatru Układ Formalny. Gra polegała na poznaniu dwudziestu wybitnych polaków żyjących i pracujących w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Byli wśród nich artyści, ekonomiści, politycy, społecznicy, naukowcy oraz pedagodzy. Wszystkich ich łączyła jednak polska idea kooperatyzmu, której byli przedstawicielami. Naszym zadaniem było zapoznać się z kartami postaci, a następnie dokonać wyboru, które osoby będą najbardziej Polsce potrzebne. Rzeczywistość gry zakładała, że tylko pięć, z przedstawionych 20 osób przeżyje nadchodzącą wojnę i zostanie pionierami odbudowy nowego państwa. Mogliśmy zdecydować, jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze społeczeństwo, kto będzie potrzebny do rozwoju kraju.

Pracowaliśmy w grupach zróżnicowanych wiekowo, zawodowo i płciowo. Nie przeszkadzało to jednak swobodnej wymianie zdań i opinii. Dyskusje odbywały się w miłej atmosferze z ludźmi otwartymi i pozytywnymi. Cała nasza czwórka była mocno zaskoczona, że gra skończyła się tak szybko (1,5 h). Spodziewaliśmy się większej liczby osób nastoletnich. Mimo tego wszystkie grupy, pracując niezależnie, zgodnie wybrały Janusza Korczaka, jako jednego z pięciu kładących podwaliny pod nowy kraj. To nasze kolejne zaskoczenie. Były też rzeczy, które robiliśmy pierwszy raz: wymiana kart za kasztany oraz praca z seniorami. Po raz pierwszy też, usłyszeliśmy o Jerzym Pilchu – o tę postać toczyła się największa dyskusja.

Mimo, że nasze oblicza nie pokazywały, bardzo nam się podobała gra i chętnie weźmiemy udział w podobnym wydarzeniu następnym razem. Zamienilibyśmy tylko niewygodne ławki na kanapy lub rozłożone na trawie koce, usunęlibyśmy kamerzystę znad naszych głów i zabralibyśmy przekąski.

Dziękujemy bardzo Teatrowi Układ Formalny, za możliwość wzięcia udziału w warsztatach/grze „Decyzja Spólnoty”. Wszystkich chętnych zapraszamy na efekt końcowy – spektakl, który będzie można zobaczyć 3 i 4 listopada w Centrum Historii Zajezdnia.

Ala i Hania z 8a, Hugo z 8c oraz Ewa Lamberska

*wydarzenie realizowane było w ramach programu „Niepodległa”