1 grudnia 2017r. uczniowie klas siódmych wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „Chcę być kimś, czyli jak osiągać sukces w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone”, prowadzonych przez autora książek dla młodzieży – Michała Zawadkę, w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które odbywały się w dniach 1-3.12.2017r. w Hali Stulecia.

Michał Zawadka to autor książek dla dzieci, założyciel wydawnictwa Mind&Dream. Członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców oraz Toastmasters International. Mistrz Polski Przemówień Publicznych.

Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, czym jest grupa oraz czy poczucie własnej wartości i świadomości kłóci się z przynależnością do niej, a także czy pasja, zainteresowania i osiągnięcia to powód do dumy czy wstydu. Michał Zawadka w bardzo ekspresyjny sposób motywował i uczył uczniów wyznaczania sobie celów i wskazywał drogę do ich osiągania, podkreślając potęgę wytrwałości i cierpliwości.

„17 lat i 117 dni zajęło mi odniesienie sukcesu w 1 dzień”

Leo Messi

Namawiał również do efektywnego gospodarowania własnym czasem i pracy nad rozwojem osobistym, ukazując w sugestywny sposób efekty działań, jakim oddaje się współczesna młodzież na poziomie edukacji, postaw społecznych i komunikacji.

Uczestnicy spotkania bardzo żywo reagowali na przekazywane treści oraz chętnie brali udział w warsztatach, co świadczy o tym, że zagadnienia te są niezwykle ważne dla młodych ludzi, zwłaszcza w obecnym świecie, w którym modnie być „cool” i mieć na wszystko „wywalone”.

Rzadko dwugodzinne spotkanie odbywa się w takiej ciszy oraz skupieniu i kończy owacjami na stojąco, a tak było tym razem. Charyzmatyczny prowadzący szybko nawiązał doskonały kontakt z młodzieżą. Swoim temperamentem i niestandardowym podejściem do tematu zjednał sobie wszystkich zgromadzonych. Intrygował, wzruszał i prowokował do dyskusji, poruszając problemy trudne, ale wyjątkowo bliskie współczesnej młodzieży, zagubionej w poszukiwaniu swoich marzeń. Udowodnił, że pasja i zainteresowania to nie powód do wstydu i wcale nie muszą wykluczać z grupy. Przekonywał, że każdy z nas jest wyjątkowy i może być zwycięzcą bez względu na zdolności, uwarunkowania czy status społeczny.  Wystarczy jedynie uwierzyć w siebie, odpowiednio zdefiniować swój cel i z determinacją, małymi kroczkami go realizować.

„Jeszcze nikt nigdy nie wszedł na górę, stojąc w miejscu”

Michał Zawadka

 

Pozostaje nam przemyśleć te ważne kwestie, wyciągnąć odpowiednie wnioski, ustalić priorytety, a wtedy na pewno nie spędzimy swojego życia na „ławce rezerwowej”, jak powiedział Michał Zawadka.

Jakub Woźniak, klasa VIIa